czwartek, 15 maja 2014

Smakowity kąsek, czyli Kolacja z Murakamim


Haruki Murakami, najbardziej znany współczesny japoński pisarz, wydaje w Polsce swoje pierwsze dwie powieści. Polscy czytelnicy będą pierwszymi w Europie, którzy będą mieli okazję przeczytać „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973” w swoim ojczystym języku. Premiera powieści odbędzie się 20 maja w restauracjach w kilkudziesięciu polskich miastach. W ciągu jednego wieczoru setki miłośników Murakamiego zasiądą do specjalnie przygotowanego menu Marty Gessler inspirowanego twórczością japońskiego pisarza. To pierwsza w Polsce literacka kolacja zorganizowana na taką skalę.

„Słuchaj pieśni wiatru” i „Flipper roku 1973” to debiutanckie powieści Harukiego Murakamiego. Japoński pisarz po raz pierwszy przedstawia w nich swego bezimiennego bohatera i Szczura, których miłośnicy jego twórczości znają z kolejnych książek. Podobnie jak w późniejszych dziełach pisarza, bohaterowie poszukują własnej tożsamości i odbywają swoistą podróż w czasie, wspominając minione zdarzenia. Wydanie dwóch pierwszych książek autora to szansa na odkrycie literackich korzeni pisarza i jego ścieżki twórczej.


20 maja, na dzień przed oficjalną premierą „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973” odbędzie się wyjątkowa, literacka kolacja z Murakamim. Wszyscy, zarówno miłośnicy twórczości autora, jak i amatorzy doskonałych smaków będą mogli skosztować dań inspirowanych powieściami Murakamiego, znanego z umiłowania dla kuchni i dobrego jedzenia. W menu, przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Martę Gessler znajdą się dania takie jak „Spadająca rybka Kafki Tamury” czy „Zupa Lżej-Na-Sercu”. Wszystkie zostały zainspirowane postaciami, fabułą i atmosferą książek japońskiego pisarza. Goście wydarzenia otrzymają przedpremierowo najnowszą powieść Harukiego Murakamiego „Słuchaj pieśni wiatru / Flipper roku 1973”.

Do inicjatywy dołączyło kilkadziesiąt restauracji w całej Polsce. Menu Murakamiego będzie można spróbować między innymi w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Sandomierzu, Bydgoszczy, Jeleniej Górze a nawet Śremie. W Warszawie Kolacja z Murakamim odbędzie się w Qchni Artystycznej, autorskiej restauracji Marty Gessler. Kolacja z Murakamim to pierwsze tego typu kulinarno-literackie wydarzenie w Polsce.

Haruki Murakami urodził się w Kioto w 1949 roku. Ukończył studia na Wydziale Literatury na Uniwersytecie Waseda w Tokio. W latach 1974–1981 prowadził klub jazzowy. Zadebiutował w 1979 roku. „Trylogię Szczura” uhonorowano nagrodą im. Nomy dla pisarzy młodego pokolenia. Następne książki, m.in.: „Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland”, „Norwegian Wood”, „Tańcz, tańcz, tańcz” czy „Na południe od granicy, na zachód od słońca” ugruntowały jego pozycję jako pisarza, a także przyniosły mu sławę na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych. W ubiegłym roku, na polskim rynku, nakładem Wydawnictwa Muza SA ukazała się książka „Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”.

Kolacja z Murakamim
20 maja 2014, cała Polska
menu: Marta Gessler
Na Kolację z Murakamim obowiązują zapisy bezpośrednio w restauracjach. Szczegóły udziału w kolacji oraz lista wszystkich restauracji biorących udział w akcji dostępna jest na http://www.harukimurakami.pl/kolacja/index.html

12 komentarzy:

 1. Ale zapowiada się świetne wydarzenie! Szkoda, że nie będę miała jak dostać się na miejsce..

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna sprawa! Pewnie jako wielbicielka Murakamiego, powinnam stawić się na kolacji w Poznaniu, ale obawiam się, że menu mogłoby nie trafić w mój gust. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie menu może być dość nietypowe. :)
   Czasami jednak dla twórczości mistrza, trzeba się poświęcić. ;)

   Usuń
 3. Na plakacie chyba jest błąd... prawidłowe imię to Magda a nie Marta Gessler...
  Chyba że mówimy o innej Gessler...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na plakacie nie ma błędu - menu serwować będzie inna pani Gessler .:)

   Usuń
 4. Szkoda, że nie w Rzeszowie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś zupełnie nowego i bardzo ciekawego. Zastanowię się czy nie wziąć udziału w Bydgoszczy albo w Toruniu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja się w końcu muszę zabrać za tego pisarza, bo kumpel polecał mi go już chyba z pięć lat temu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też od pewnego czasu planuję poznać twórczość autora, jak przeczytasz wcześniej niż ja to daj znać ;)

   Usuń

Proszę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :) Dziękuję! :)