niedziela, 17 maja 2015

"Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania" Katarzyna Bonda


"Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania"
Autor: Katarzyna Bonda
Wydawnictwo: Muza SA
Data wydania: 4 luty 2015
Liczba stron: 320
Moja ocena: 7/10, czyli bardzo dobra


Katarzyna Bonda – pisarka, scenarzystka, dokumentalistka specjalizując się w tematyce kryminalnej jej debiutancka książka "Sprawa Niny Frank" (2007) została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Bonda zajmuje się również dokumentem kryminalnym. Dziennikarka z wykształcenia (Uniwersytet Warszawski); była sprawozdawcą sądowym, pisała reportaże, raporty, teksty publicystyczne. Przez 12 lat pracowała dla najbardziej prestiżowych gazet i magazynów oraz realizowała krótkie formy telewizyjne dla TVP. Obecnie zajmuje się pisaniem książek i scenariuszy filmowych. Wykłada w szkole krewnego pisania Maszynadopisania.pl w Warszawie. W 2014 roku ukazała się powieść "Pochłaniacz", pierwsza część tetralogii, której bohaterką jest profilerka Sasza Załuska.*

Zapewne wiecie, że czasami piszę opowiadania (dwa znajdziecie na blogu), ale cały czas myślę nad napisaniem dłuższej opowieści - jeśli się to kiedyś uda to nie miałabym nic przeciwko temu, aby została wydana. Marzenia… Wiem, że wielu z Was ma podobne.
Przyznaję, że pomysły na fabułę w mojej głowie się już pojawią, ale to nie wystarczy. Trzeba się zmobilizować i wziąć się solidnie do pracy, aby przelać je na papier – a jak do tej pory nie wychodzi mi to za dobrze...
Wielkie nadzieje pokładałam w książce „Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” Katarzyny Bondy po którą sięgnęłam bez wahania. Poradnik pisarki, której powieść kryminalna „Pochłaniacz” bardzo mi się podobała i dosłownie wbiła w fotel – musiała trafić w moje ręce.

Wiem, że w Internecie można znaleźć wiele porad i odpowiedzi na pytania typu: „Jak napisać i wydać książkę”. Szczerze powiem, że ich nie czytałam. Nie zaprzeczam, że może się zdarzyć, że w przyszłości do nich zajrzę. Ale wolę, aby wszystkie wskazówki były umieszczone w jednym miejscu i abym zawsze miała je pod ręką – a z tą książką właśnie tak jest! „Maszyna do pisania...” czeka na półce - cała poobklejana karteczkami samoprzylepnymi z zaznaczonymi najważniejszymi informacjami, aby pomagać mi w poszczególnych etapach "tworzenia".

"Książka musi mieć nerw, flaki, a by zaistnieć musi być czytana."**

W książce „Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania” znalazłam wiele szczegółów na które powinnam zwrócić większą uwagę podczas pisania. O niektórych nawet wcześniej nie pomyślałam, a także takie o których zapomniałam.
Osiem rozdziałów w których znajdziemy wiele cennych wskazówek, między innymi: jak wykreować bohatera, opisywać miejsce akcji, jak wybrać typ narracji, budować fabułę i dialogi oraz to co mi umknęło - nie zapomnieć o "dźwięku", który też powinien się znaleźć w lekturze i towarzyszyć postaciom literackim. Poznamy również Dekalog Pisarza oraz informację o tym jak powinno przebiegać poprawianie tekstu i redakcja.

Autorka nie przedstawia prostego, łatwego przepisu na powstanie powieści. Nie jest tak, że przeczytasz tę książkę, a potem od razu zasiądziesz przed komputerem, czy kartką papieru i napiszesz własną powieść. To wymaga ciężkiej pracy, o której Katarzyna Bonda często nam przypomina. Pisanie jest to złożony proces, który wymaga dużej wytrwałości i mobilizacji, aby móc osiągnąć zamierzony cel. 

Po przeczytaniu tego poradnika troszkę bardziej optymistycznie patrzę na realizację swojego marzenia choć dowiedziałam się, że czeka mnie jeszcze więcej pracy, bo na przykład bez stworzenia dodatkowych, dokładnych notatek i planów w którymś momencie mogę się pogubić, i wtedy trudno będzie mi dalej iść do przodu...  (Odpukać w niemalowane drewno, aby tak się nie stało!)

Macie pomysł na książkę? A nawet jeśli go jeszcze nie macie, ale chcecie napisać powieść to warto zajrzeć do „Maszyny do pisania...” w którym Katarzyna Bonda dzieli się swoją wiedzą. Pomoże Wam szukać inspiracji, Jej porady wniosą powiew i nadzieję, że to co planujecie jest możliwe, a przede wszystkim zsynchronizują i skierują Wasze myśli na właściwe tory, a zaproponowane zestawy ćwiczeń, przygotują Was do samodzielnego pisania.

Powodzenia!

* informacje zaczerpnięte z okładki książki "Pochłaniacz" i "Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania" Katarzyna Bonda
** cytat pochodzi z książki "Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania" Katarzyna Bonda, strona 282.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję
Wydawnictwu MUZA SA oraz Business & Culture - strategie i komunikacja


Wyzwanie: 

Zapraszam do udziału w konkursie
 

21 komentarzy:

 1. Ja nie zamierzam pisać książki, bo to dla mnie zbyt wysokie progi. Wolę recenzować czyjeś dzieło :) I mam nadzieję, że kiedyś wydasz swoją powieść a ja ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Recenzujesz wspaniale! <3
   Jak kiedyś by mi się udało napisać i wydać powieść (na razie jest tylko nadzieja ;)) to nie wyobrażam sobie, abyś jej nie przeczytała. :)

   Usuń
 2. Ja nie zamierzam wydać książki, bo nie ma pomysłu na nią, ale Tobie życzę powodzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ja jak będę chciała napisać coś i wydać zrobię po prostu to sama o :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od jakiegoś czasu poluję na tę książkę. Z chęcią ją przeczytam.
  Życzę Ci spełnienia Twojego marzenia i wydania powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniała pozycja, mam na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam książkę pt. :WebWriter", pisałam o niej na blogu. Jest o podobnej tematyce i mogę ją polecić. :-) Też książki nie czytałam, ale ciekawie się zapowiada. :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wątpię, żebym przeczytała - choć kto wie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. To chyba jedyna książka pani Bondy (prócz jeszcze Okularnika) której nie czytałam. Uwielbiam autorkę więc pewnie się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam i wspominam bardzo pozytywnie. Nie miałam pojęcia, że proces twórczy jest tak złożony. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. strasznie mnie ciekawi autorka bo wiele o niej słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dla osób, które chcę pisać to na pewno przydatny poradnik.

  OdpowiedzUsuń
 12. lubię pisać, więc ta książka to obowiązkowa pozycja w mojej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Najpierw muszę przeczytać coś autorki, żeby sięgnąć po tę książkę. Bo jak tu uwierzyć w jej rady jeśli nie ceni się jej własnego talentu/umiejętności bo się go w ogóle nie zna? Nie da się ^^

  OdpowiedzUsuń
 14. Nope, ta książka do mnie nie przemówiła - nic nowego, powielanie tego samego po kilka razy.. Nuuuda!

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie ugoszczę ten poradnik na mojej półce, wcześniej jednak postaram się zabrać za coś spod pióra autorki :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do tej pory przeczytam tylko "Pochłaniacza" - szczerze polecam :)

   Usuń
 16. Niestety Pani Katarzyny nie miałam jeszcze ani jednej książki w ręku

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie mam planu, ani pomysłu na książkę, z twórczością autorki niewątpliwie muszę się zapoznać, z pewnością nie zacznę od tej książki, ale i po nią może z ciekawości sięgnę :) A Tobie oczywiście życzę powodzenia i spełnienia marzeń... jeżeli wydasz książkę, ja z pewnością ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. A wiesz, że ja mam pewien pomysł, tytuł, jakieś szkice, wizualizacje i plany. Ale to nie jest zbyt dopracowane - na razie jeszcze nie czuję się na siłach, by wziąć się za pisanie tak na poważnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobnie :) I cały czas szukam "tych" sił w sobie ;)
   Polecam zajrzeć do "Maszyny do pisania" :)
   Pozdrawiam

   Usuń

Proszę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :) Dziękuję! :)