niedziela, 24 sierpnia 2014

W dążeniu do perfekcji ("Anioł Śmierci" Lucía Puenzo)

"Anioł Śmierci"
Autor: Lucía Puenzo
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 1 lipiec 2014
Liczba stron: 288
Moja ocena: 7/10, czyli bardzo dobra

Lucía Puenzo urodziła się w Buenos Aires. Po ukończeniu studiów z literatury, filmu i teatru wydała kilka powieści, które zostały przetłumaczone na ponad piętnaście języków. W 2010 roku prestiżowy magazyn literacki "Granta" zaliczył ją do grona 20 najlepszych młodych pisarzy w kręgu języka hiszpańskiego. Jej pierwszy film "XXY", zdobył główną nagrodę krytyków na Festiwalu Filmowym w Cannes (2007) i Goya za najlepszy film zagraniczny. Jej drugi film "Dziecko Ryba" otworzył sekcję filmową Panorama podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2009 roku. "Anioł Śmierci" to jej trzeci film , który został wybrany na argentyńskiego kandydata do Oscara. *

Po wojnie niektórym najokrutniejszym zbrodniarzom udaje się zbiec. Częsta zmiana miejsca pobytu oraz nazwiska umożliwia im cieszyć się wolnością. Są wśród nich również lekarze, którzy zawsze powinni ratować ludzkie życie. Powinni, ale niestety tak nie jest. Nie wszystkim możemy zaufać... Są i tacy, którzy poświęcają i narażają "nasze zdrowie" dla badań i to bez naszej zgody. Dążą do doskonałości i to za wszelką ceną. 

Jednym z nich jest Josef Mengele (ur. 16 marca 1911 w Günzburgu, zm. 7 lutego 1979 w Bertiodze, Brazylia) – niemiecki lekarz, doktor medycyny i antropologii, zbrodniarz wojenny, zwany Aniołem Śmierci. Przeprowadzał eksperymenty pseudonaukowe, na bliźniakach... Po ich śmierci porównywał ich organy wewnętrzne. Pracował również nad metodą zmiany koloru oczu, fascynował się karłowatością. *

"Ponieważ dobrze wykonana zbrodnia to taka, która nie będzie ukarana" ***

Lucía Puenzo w swojej powieści ukazuje nam postać Josefa w momencie, gdy przebywa w Argentynie. 
W książce pojawią się jego dane, ale historia jest fikcją literacką.

Rok 1960 

Pięcioosobowa rodzina. Matka, ojciec, dwóch synów i córka Lilith - podążają Pustynią Patagońską w rodzinne strony kobiety ponieważ odziedziczyli pensjonat. Przed podróżą dołącza do nich On. Człowiek o wielu nazwiskach, lekarz i weterynarz.
Niewiele mówi o sobie. Przedstawia się tylko z imienia. Dystyngowany i elegancki Niemiec. Tajemniczy, początkowo nie wzbudzający w rodzicach zbyt wielkiego zaufania, ale córka widzi w nim swojego przyjaciela. Godzą się na wspólną podróż, a później nawet na jego pobyt w ich hotelu.

Dla Josefa jest to cudowna wiadomość. Widzi, że cała ta rodzina będzie dla niego wymarzonym obiektem badań. A oni nic nie wiedząc zgadzają się na tak wielkie niebezpieczeństwo przyjmując go pod swój dach. Mężczyzna będzie mógł nadal prowadzić swoje sekretne obserwacje oraz wprowadzać swoje innowacyjne leki. Od pierwszego spojrzenia zafascynowała go Lilith, dwunastoletnia dziewczynka, której wygląd ma wiele do życzenia. Jest bardzo niskiego wzrost i to  staje się dla niej wielkim problemem. Szuka pomocy u Josefa - który zapewnia ją, że dzięki przeprowadzonej terapii uzyska "normalny" wzrost. 
Niemiec swoim zainteresowaniem obdarzył również jej mamę, która  jest w ciąży. 
Z czasem poszczególni członkowie rodziny zaczynają darzyć go coraz wielkim zaufaniem. Przecież jest doktorem, specjalistą od genetyki oraz pomaga finansowo spełnić zawodowo-hobbistyczne marzenia ojca Lilith. Nieświadomi niczego, nie zauważają, że przechadza się po ich domu mężczyzna - obcy o którym nic nie wiedzą. 
A on nie spuszcza z nich oka nawet na sekundę, zapamiętuje, zapisuje - ich cechy charakterystyczne: waga, wzrost..

" Wewnątrz domu Josef rozdawał uśmiechy i uściski dłoni. Już nie był obcym. Wszyscy go zaakceptowali: ci, którzy wiedzieli, kim jest; ci którzy podejrzewali oraz ci, byli ślepi na wszystko." ***

My czytelnicy też nie wiemy jaki jest główny cel mężczyzny. Nie poznajemy również wszystkich szczegółów jego pracy w obozie koncentracyjnym Auschwitz. 
Autorka serwuje nam tylko małą garstkę informacji, większości musimy się sami domyślić.

Te krótkie opisy zawarte w lekturze ukazują nam postać Josefa jako człowieka, który jeśli tylko zechce i ma ku temu możliwości - może stać się okrutny i bardzo niebezpieczny. W ogóle nie interesuje go dobro ludzkie. Gdy tylko znajdzie wymarzony obiekt do swych pseudonaukowych badań, w jego głowie pojawia się pomysł i realizuje go - nie patrząc na przeszkody. Prowadzi własne eksperymenty, bez żadnych norm etycznych, które mają go doprowadzić do powstania tworu idealnego. Perfekcja – jest jego głównym zamierzeniem. On chce naprawiać to co brzydkie i niedoskonałe. Chce stać się Bogiem. Nie zwraca uwagi na ludzki ból i emocje.
Ma swoje własne chore ambicje, swój własny kodeks postępowania. Zafascynowany jest bliźniakami, których cały czas poszukuje…

" Nie ma nic bardziej tajemniczego od krwi - powiedział, trzymając ją za rękę, podczas gdy bordowa kropla krwi, niczym korona na czubku palca, stawała się coraz większa. - Paracelus mawiał, że krew jest skondensowanym światłem."***

Widzimy, że dla wielu ludzi którzy wiedzą kim on jest i co robił – stał się wzorem postępowania. Guru... Chronią go, obdarzają szacunkiem i zapewniają mu wszelakie wygody. To, że spotkali go na swojej drodze i mieli możliwość porozmawiać z nim jest dla nich wielkim zaszczytem – którym będą się chwalić przez wiele lat…

W książce pojawiają się również dwie lalki Herlitzka i Wakolda ( których imiona są tytułami rozdziałów), jedna perfekcyjna, druga drewniana – brzydka. Odgrywają dużą rolę w powieści oraz w życiu bohaterów. Są bazą skrywanych tajemnic, źródłem oznaczającym granicę piękna oraz symbolem, przedstawiającym ludzkie ciało.

Powieść powinna się spodobać wszystkim, których interesuje tematyka II wojny światowej, ale również chcących poczuć na skórze dreszczyk strachu, który autorka nam gwarantuje.  
Ta powieść ma w swoim wnętrzu duży znak zapytania. W pewnym stopniu jego odpowiedzią może być próba ukazania życia zbrodniarza po wojnie; jego dalsza działalność oraz odnalezienia konsekwencji jakie wywarł na osobach, które staną się jego "obiektami badań". Nie wszystko zostanie jednak wyjaśnione w dosłowny sposób. Wiele nadal pozostanie dla nas "zagadką" i to jest wielkim atutem "Anioła Śmierci".
Czytelnikom nie zabraknie emocji i nieustannej ciekawości, która wzrasta po każdej przeczytanej stronie.
Książka zapada w pamięci na długo po odłożeniu jej na półkę.

Książkę przeczytałam, teraz chętnie obejrzę jej ekranizację.
 
* opis pochodzi z okładki książki "Anioł Śmierci" Lucía Puenzo
** informacje zaczerpnięte z pl.wikipedia.org
*** cytaty pochodzą z książki "Anioł Śmierci" Lucía Puenzo, kolejno strony: 273, 139.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję 
Wyzwanie:
"Pod hasłem"

Przypominam, że na blogu trwa pierwszy etap konkursu. 
Zapraszam do udziału!
http://zycnadalzpasja.blogspot.com/2014/08/szesc-miesiecy-za-mna-kolejne-szesc.html
 

38 komentarzy:

 1. Początkowo bardzo sceptycznie podchodziłam do tej książki, ponieważ zazwyczaj omijam historie związane z tematyką II wojny światowej, ale swoją recenzją rozwiałaś moje wszelkie wątpliwości, dlatego postanowiłam, że jednak spróbuje się z nią zapoznać. Mam nadzieję, że nie będę tego żałować. A potem jak coś, to obejrzę jej ekranizację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie to samo miałam napisać, z tym, że ja poczekam aż przeczyta Cyrysia ;) Potrzebuję drugiej opinii ;)

   Usuń
 2. O! Tak. Tą pozycję muszę koniecznie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka już dawno zwróciła moją uwagę. Cała jej fabuła strasznie mnie interesuje. Dlatego bardzo się cieszę, że książka Ci się podobała, że podtrzymujesz moje pozytywne nastawienie wobec tej historii:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym sięgnęła, ale raczej nieszybko wydam na nią pieniądze, bo w kolejce czeka mnóstwo innych :) ale historia idealna dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa książki, jak i filmu. Z chęcią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. coś ostatnio zaniedbałam czytanie... ;/ dobrze że idzie zima, będzie wiecej czasu na nadrobienie zaległośći.

  OdpowiedzUsuń
 7. To książka zdecydowanie dla mnie. Bardzo mnie interesuje tematyka II wojny światowej. Książka wydaje się interesująca, zapisuję sobie tytuł :)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo, że mnie historia i w tym II wojna światowa nie bardzo mnie interesują to książka podobała mi się. Na pewno skuszę się na film w przyszłości :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam już o tej książce i mam ją w planach. Jej fabuła wydaje się bardzo ciekawa, lubię taką tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Podoba mi się okładka i tematyka - z chęcią chwytam za książki z II WŚ w tle :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie jest to zapewne lekka powieść "do poduszki", ale z racji tego, że tematyka mnie interesuje, to mnie mocno zaciekawiła. Spróbuję ją dorwać w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 12. II wojna światowa to raczej nie moja tematyka, ale może kiedyś skuszę się na tę książkę, albo chociaż na film :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Walczyłąm o tę książkę w konkursie, ale się nie udało. Wtedy jeszcze nie wiedziałam o czym ta książka jest. Teraz... Mmm... No powiedzmy, że mnie zachęciłaś ;) Moja tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaprowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Intrygująca :) Koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie wiem czy dla mnie nie będzie "zbyt straszna" :D ;D Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 17. Na początku podchodziłam do tego sceptycznie, bo tematyka II wojny światowej mi obrzydła. Może to przez lektury, nie wiem. Wiem jednak na pewno, że po książkę sięgnę. Bardzo mnie nią zaciekawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tematyka II wojny światowej jest mi bliska więc chętnie sięgnę po "Anioła śmierci". Twoja recenzja jest zachęcająca:)

  OdpowiedzUsuń
 19. książka właśnie na mnie czeka. słyszałam, że film na jej podstawie jest całkiem niezły, liczę, że lektura też mnie nie zawiedzie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Aż mnie przeszedł dreszcz...

  OdpowiedzUsuń
 21. Wiesz, trochę podziwiam odwagę do czytania takich książek, może dlatego, że sama jej nie posiadam. :) Nie, mnie wystarczyło usłyszeć o nim w szkole na lekcjach (a w domu jeszcze go wyguglałam, na niektórych zdjęciach wygląda naprawdę przerażająco), żeby popaść w przygnębienie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Och, czytałam już recenzję tej książki, która naprawdę zapowiada obiecującą i wstrząsającą historię. II wojna światowa w powieściach fabularyzowanych (ale tez pamiętnikach, dziennikach i wspomnieniach) to "mój" temat, więc i na tę pozycję przyjdzie kiedyś pora.

  OdpowiedzUsuń
 23. Brzmi super, że też ja się dopiero u Ciebie dowiaduję o tym tytule;o I będzie ekranizacja? Nieźle:))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beti film już jest - tytuł "Anioł Śmierci" ("Wakolda") 2013 - reżyserem jest autorka książki. A w filmie gra Natalia Oreiro ;)

   Usuń
 24. Piękna książka. Mam nadzieję, że już wkrótce będę miała okazję zaczytać się w niej do ostatniej strony :) Beti ekranizacja już dawno jest :)

  OdpowiedzUsuń
 25. żałuję, że nie poprosiłam o tę książkę do recenzji ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo ciekawie się zapowiada:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Chyba tym razem spasuję, to chyba nie jest pozycja dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 28. Ciekawość to pierwszy stopień do piekła, nawet dla czytelnika, lecz chyba warto się skusić i przeczytać tą pozycję

  OdpowiedzUsuń
 29. Nie słyszałam o książce ani filmie, ale to coś zdecydowanie dla mnie i oczywiście zamierzam zacząć od książki.

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie wiem czy ta książka jest dla mnie :)

  Zapraszam na konkurs i przepraszam za spam :)
  http://mobscene69.blogspot.com/2014/08/konkurs-2-losowanie.html

  OdpowiedzUsuń
 31. Ziantrygowałaś mnie - przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 32. Straszna i ciekawa ta książka zarazem...

  OdpowiedzUsuń

Proszę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :) Dziękuję! :)