poniedziałek, 21 marca 2016

Mini wywiad z Celeste Ng - autorką książki "Wszystko czego wam nie powiedziałam"


Opis książki 
"Wszystko czego wam nie powiedziałam" Celeste Ng :

Poruszający portret rodziny.

Lydia nie żyje. Jeszcze tego jednak nie wiedzą…Tak zaczyna się ta znakomita debiutancka powieść opowiadająca o rodzinie Amerykanów chińskiego pochodzenia mieszkającej na prowincji w Ohio w latach siedemdziesiątych. Lydia jest oczkiem w głowie Marilyn i Jamesa Lee; odziedziczyła jasnoniebieskie oczy matki i kruczoczarne włosy ojca. Rodzice pragną, by Lydia spełniła marzenia, które sami musieli porzucić – Marilyn chce, żeby została lekarzem, a nie gospodynią domową, James, żeby miała powodzenie wśród rówieśników i prowadziła bogate życie towarzyskie. Kiedy policja odnajduje ciało Lydii w pobliskim jeziorze, równowaga panująca w rodzinie Lee ulega gwałtownemu zaburzeniu i zmusza domowników do stawienia czoła długo skrywanym tajemnicom, które powoli oddalają ich od siebie. James, nękany poczuciem winy, decyduje się na nierozważny krok, który może doprowadzić do rozpadu jego małżeństwa. Marilyn, zdruzgotana i żądna zemsty, postanawia za wszelką cenę odnaleźć winnego śmierci jej córki. Starszy brat Lydii, Nathan, jest pewien, że osiedlowy łobuziak, Jack, maczał palce w tym, co spotkało jego siostrę. Jednak to najmłodsze dziecko w rodzinie – Hannah – dostrzega znacznie więcej niż, wszyscy przypuszczają, i być może tylko ona zna całą prawdę. 
„Wszystko czego wam nie powiedziałam” to opowieść o rodzinie, historii i o tym, co dla człowieka znaczy dom; jednocześnie trzymająca w napięciu lektura i czuły portret rodzinny, przedstawiający podziały międzykulturowe i konflikty wewnątrzrodzinne, ukazujący sposoby, w jakie matki i córki, ojcowie i synowie, mężowie i żony przez całe życie usiłują się nawzajem zrozumieć. 

Doskonała... Ng zręcznie buduje napięcie. Wielopokoleniowa powieść. 
„Chicago Tribune”

Tajemnicze okoliczności tragicznej śmierci 16-letniej Lydii Lee zmuszają jej bliskich do zastanowienia się, kim tak naprawdę była Lydia. Ta intersująca debiutancka powieść przywodzi na myśl „Nostalgię anioła”. 
„Marie Claire”

Genialny debiut... Ng zręcznie wciąga nas w historię rodziny i odkrywa kolejne tajemnice.
„Los Angeles Times”

Celeste Ng opowiada tę smutną historię w bardzo dobrym stylu, a jej finał daje czytelnikowi prawdziwe poczucie odkupienia. 
„Toronto Star” *

***

Biorę udział w akcji #rodzinnesekrety prowadzonej przez 
Dzięki niej mogłam zadać trzy pytania Celeste Ng - autorce książki 
"Wszystko czego wam nie powiedziałam". 


Celeste Ng dorastała w Pittsburghu i Shaker Heights w Ohio, w rodzinie naukowców. Jest laureatką Nagrody Pushcart. Pisze eseje i opowiadania. Obecnie mieszka w Cambridge, Massachusetts, z mężem i synem. *

Nikhola: Kiedy narodziła się u Pani chęć napisania książki? Czy w jednej chwili spontanicznie chwyciła Pani za długopis, usiadła przed klawiaturą komputera; a może wróciła Pani do tego pomysłu dopiero po dość długim czasie?

Celeste Ng: Pomysł na tę książkę długo kiełkował w mojej wyobraźni, gdy jednak usiadłam do pisania, nabrał bardziej złożonych rysów. Wszystko zaczęło się od obrazu dziewczyny wpadającej do wody, a potem coraz bardziej się gmatwało.

Nikhola: Proszę nam zdradzić Pani przepis na napisanie dobrej powieści. Co w trakcie pisania było dla Pani najłatwiejsze, a co najtrudniejsze? Czy pojawiał się brak weny twórczej (a jeśli tak, to jak Pani „walczyła” z jej kaprysami)?

Celeste Ng: Najważniejsza jest wytrwałość. Kiedy piszesz powieść, jednym z największych wyzwań jest zmuszanie się do konsekwentnej pracy przez cały czas niezbędny do jej ukończenia. Tym, z czym miałam najwięcej kłopotów, była struktura, ustalenie porządku przedstawienia wydarzeń. Co do braku weny: kiedy mam wrażenie, że utknęłam, zwykle oznacza to, że muszę więcej pomyśleć o postaciach i fabule – dlatego w tym czasie czytam i bujam w obłokach, a natchnienie zwykle powraca.

Nikhola: Czy po wydaniu książki Pani życie się zmieniło? Jakie są plusy i minusy bycia pisarką?

Celeste Ng: Piszę te słowa w kawiarni, w której dzieliłam stolik z nieznajomą – jak przynajmniej mi się zdawało. W połowie posiłku jednak ta osoba uniosła swój telefon i zapytała: „To pani?”. 
Rozpoznała mnie z Twittera i właśnie czytała moje tweety! Nigdy wcześniej nie spotkało mnie nic podobnego. 
Największym plusem bycia pisarką, jak dotąd, jest możliwość obcowania z ludźmi, którzy czytali moją twórczość i dostrzegli w niej coś ważnego dla nich osobiście. Zawsze wspaniale jest coś takiego usłyszeć.

***

Ps. Wkrótce pojawi konkurs z książką 
"Wszystko czego wam nie powiedziałam" :)
Jeśli jesteście zainteresowani to zaglądajcie na mojego bloga i fanpage! :)

* informacje zaczerpnięte ze strony http://www.proszynski.pl/

20 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wywiad. Zaciekawiłaś mnie recenzją oraz wywiadem więc sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też zadałam swoje trzy pytania. Ten mikro-wywiad już niedługo na moim blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam książkę i baaardzo mi się spodobała. Zadałaś ciekawe pytania, odpowiedzi są równie interesujące. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę czekać na konkurs;) chętnie bym przeczytała tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widać, że jest to powieść pełna wartości, które potrafią poruszyć. Przeczytam z przyjemnością. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Praca pisarza musi być w sumie z jednej strony dość ciężka. Bo jeśli dopada brak weny, to nie wiadomo co robić i ile to będzie trwało... Fajnie, że Celeste Ng ma na to swoje rozwiązanie. :-) Super wywiad. Ja też miałam okazję zadać autorce swoje 3 pytania. :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czuję się mocno zaciekawiona tą pozycją! Nie wiem kiedy uda mi się po nią sięgnąć, ale sięgnę z pewnością!

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten mini wywiad bardzo mi pomógł. Przede wszystkim odpowiedzi autorki, bo od dawna takich szukałam... Wiem komu co doradzić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie bym tę książkę przeczytała, więc będę wyczekiwać konkursu!

  OdpowiedzUsuń
 10. Spotkanie w kawiarni rzeczywiście niezwykłe. A na konkurs czekam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo ciekawy wywiad, gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ale super, że mogłaś przeprowadzić wywiad z autorką. A książka bardzo mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 14. Książki jeszcze nie czytałam. Czekam na konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Gratuluję mini wywiadu :)
  Książka mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 16. hm mogłabym czytnąć owe dzieło:D

  OdpowiedzUsuń
 17. Książka bardzo mi się podobała ;)
  Bardzo ciekawe pytania do autorki ;D

  OdpowiedzUsuń
 18. Naprawdę fajne i ciekawe pytanie zadałaś! A ja muszę przyznać, że jestem niesamowicie zaintrygowana tą książką, zapowiada się coś niesamowitego! Podoba mi się pomysł połączenia tajemnicy podchodzącej pod kryminał/thriller oraz obyczajowości i refleksji dotyczącej różnic kulturowych i rodziny. Muszę przeczytać :D
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Książka zapowiada się ciekawie i chętnie ją przeczytam!
  http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka zapowiada się ciekawie, a co do wywiadu to zabawna sytuacja w tej kawiarni :)

  OdpowiedzUsuń

Proszę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :) Dziękuję! :)