poniedziałek, 4 stycznia 2016

"W pani oczach widzę odwagę"* ("Mademoiselle Chanel" C. W. Gortner)


"Mademoiselle Chanel"
Autor: C. W. Gortner
Wydawnictwo: Znak / Między słowami
Data wydania: 7 października 2015
Liczba stron: 592
Moja ocena: 9/10, czyli wybitna

Christopher W. Gortner - autor poczytnych powieści historycznych i miłośnik historii. Zbierając materiały do książek, odbył liczne podróże, uczył się dworskich tańców i zamieszkał na pewien czas w hiszpańskim zamku. Jego powieści zdobyły międzynarodową sławę i zostały przetłumaczone na czternaście języków.**

Biografie czytuję bardzo rzadko, bo najczęściej przytłaczają mnie nadmiarem suchych faktów i dat, a opisywana w nich postać jawi się raczej "bezosobowo".
Najczęściej brakuje mi w nich choćby odrobiny zwyczajnej, szarej codzienności, która pozwoliłaby mi bliżej poznać sylwetkę przedstawianego człowieka.
Modą do pory zbytnio się nie interesowałam... Jeszcze jakiś czas temu nazwisko Coco Chanel bardziej kojarzyłam z perfumami niż z jej osiągnięciami w świecie mody dlatego zapragnęłam dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Kiedyś miałam już nawet w rękach inną książkę, która ukazywała jej życiorys. Jednak po kilku stronach zrezygnowałam z dalszego czytania... Styl nie przypadł mi do gustu...
Teraz zaryzykowałam - jak zawsze ufając swojemu przeczuciu - i sięgnęłam po powieść C.W.Gortnera. Choć jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pisarza, wiedziałam że w tym przypadku się nie zawiodę i wreszcie poznam biografię słynnej projektantki - Coco Chanel!
Tak też się stało!
Po kilku stronach "wsiąkłam" całkowicie, nie mogąc się oderwać od lektury!

Jestem oczarowana bohaterką książki. Jej sukces przeplatany był z wcale nie takim łatwym życiem. Coco była ciągle doświadczana przez los. Nawet, gdy była u szczytu kariery nagle pojawiały się bardzo trudne momenty; strata, śmierć bliskich osób, rozstania, wojna...
Miała gorsze dni, krótkotrwałe kryzysy - ale któż z nas ich nie ma? Jednak zawsze potrafiła się podnieść i nadal iść naprzód z nowymi pomysłami, dzięki którym powstawały nowe modowe trendy.
Mademoiselle nie bała się odrzucić gorset, założyć spodni, a także skrócić spódnicy  - a to na ówczesne czasy było nie do pomyślenia.
Konkurencja tylko dodawała jej skrzydeł. Nie interesowała ją opinia publiczna. Miała duże powodzenie u płci przeciwnej lecz ona przez cały czas szukała tej prawdziwej miłości.
Chanel już od samego początku dążyła do spełniania swoich marzeń, na przekór wszystkiemu i wszystkim, którzy w nią nie wierzyli lub źle jej życzyli.
Po odkryciu swojego talentu krawieckiego za murami klasztoru w Aubazine zdecydowała się go rozwijać, by móc w przyszłości otworzyć swój własny sklep, a potem dalej piąć się w górę.
Jest idealnym przykładem na to, że jak się czegoś bardzo pragnie to uda się osiągnąć wyznaczony sobie wcześniej cel. Odwaga, pewność siebie, upór, spryt, pasja, oraz swój własny styl - zdecydowanie jej  w tym pomogły.

C. W. Gortner autor znany jak do tej pory tylko z powieści historycznej, skusił się na napisanie biograficznej powieści o Coco - ikonie mody XX wieku, która od dawna go fascynowała.
Precyzja i dokładność z jaką podszedł do tematu da się odczuć czytając to dzieło. Widać to także po ilości książek w bibliografii z których autor korzystał przygotowując się do pisania.
"Mademoiselle Chanel" jest to biografia, którą czyta się bardzo szybko a to za sprawą  lekkości słowa autora oraz wprowadzenie do niej elementów powieści fabularyzowanej. Brawa dla autora!
Jestem zachwycona i bardzo szczęśliwa, że ta biografia powstała i że miałam okazję ją przeczytać!
Podczas czytania towarzyszyła mi cała gama różnorodnych emocji.
Ta powieść dodała mi też trochę siły i tchnęła nową nadzieją, że pomimo przeciwności losu, nie można się poddawać i rezygnować z tego co się kocha!
Na pewno jeszcze kiedyś tę biograficzną powieść przeczytam po raz drugi, a może i po raz trzeci...
Liczę na to, że udało mi się Was przekonać do przeczytania "Mademoiselle Chanel" C. W. Gortnera - naprawdę warto!
Obejrzałam też film ze wspaniałą Shirley MacLaine, który też Wam polecam!

"Może się zdarzyć, 
że urodziłaś się bez skrzydeł,
ale najważniejsze, 
żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć."
- Coco Chanel
* cytat pochodzi z książki "Mademoiselle Chanel" C. W. Gortner, strona 347.
** informacja zaczerpnięta z http://www.znak.com.pl/

 Za możliwość przeczytania książki dziękuję 

25 komentarzy:

 1. Nie lubię czytać biografii, dlatego mimo Twojej pozytywnej recenzji nie skuszę się na powyższą pozycję. Ale cieszę się, że Tobie się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że ta pozycja Ci się podobała :) Ja osobiście nie jestem przekonana do jakichkolwiek biografii...

  OdpowiedzUsuń
 3. Biografie omijam szerokim łukiem, nie potrafię się przekonać i już raczej się to nie zmieni. Dlatego tym razem nie skorzystam, ale cieszę się, że na tobie zrobiła tak dobre wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurczę,bardzo mnie zachęciłaś i szczerze żałuję,że nie posiadam tej książki :|

  OdpowiedzUsuń
 5. Też nie lubimy biografii, ale po tą akurat może sięgniemy. Zachęciłaś nas :)

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja niestety nie przepadam za biografiami ale są osoby dla który robię wyjątki. Uwielbiam Coco Chanel i z przyjemnością sięgnę do tej książki.
  Dziękuję i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. biografię czytam sporadycznie więc raczej nie jest to pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Już mam na swojej liście książek koniecznych do przeczytania :)
  Thievingbooks

  OdpowiedzUsuń
 9. nie przepadam za biografiami, dlatego chyba raczej po nią nie sięgnę:/
  pozdrawiam :)
  http://ifeelonlyapathy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Akurat tej biografii w planach nie mam. Ale może kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Również bardzo rzadko sięgam po biografie i to z tego samego powodu co Ty: takie suche fakty i daty najzwyczajniej w świecie mnie przytłaczają, nawet jeśli opisywana postać jest niezwykle ciekawa. Ale tą książką zainteresowałaś mnie bardzo :) O samej Chanel wiem niewiele, nie interesuję się też specjalnie modą, jednak zawsze uważałam tę kobietę za fascynującą postać i chętnie dowiedziałabym się czegoś więcej. A skoro jest to przedstawione w tak atrakcyjnej formie, to co mi stoi na przeszkodzie? Dopisuję do swojej listy, na pewno w przyszłości po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie czytałam jeszcze, ale biografie mnie nie ciekawią za bardzo ;D

  OdpowiedzUsuń
 13. Choć nie przepadam za biografiami, to jednak ta książka niezwykle mnie kusi. A torba jest przepiękna. Zazdroszczę ;D

  OdpowiedzUsuń
 14. "Może się zdarzyć,
  że urodziłaś się bez skrzydeł,
  ale najważniejsze,
  żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć."- wspaniałe słowa!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja również nie za często sięgam po biografie. Raczej niezbyt ciekawi mnie ten gatunek ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zażyczyłam sobie kiedyś na urodziny biografię Chanel, ale niestety ciężko było mi przez nią przebrnąć, więc utknęłam gdzieś w połowie. Chętnie sięgnę zatem po polecaną przez Ciebie pozycję, bo chciałabym bliżej poznać życie tej znanej projektantki, czytając jednak coś bardziej przystępnego ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Rzadko, która biografia mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam powieść tego autora o Tudorach, ale jeszcze nie czytałam...

  OdpowiedzUsuń
 19. Jakoś nie jestem zainteresowana życiem Coco Chanel. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Uwielbiam czytać biografie i sięgnęłam już kiedyś po książkę o Coco Chanel ("Życie intymne" czy coś takiego), ale po kilku stronach zrezygnowałam. Po przeczytaniu Twojej opinii jestem pewna, że książka Gortnera wciągnie mnie bez reszty :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Świetna książka, właśnie ja kończę a w zasadzie pożeram. Coco pokazana w wyjątkowy sposób, prawdziwie ale ciekawie. No i historia jej życia wielce zaskakująca i bogata w wydarzenia. Warto przeczytać!

  OdpowiedzUsuń

Proszę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :) Dziękuję! :)