sobota, 12 września 2015

Jutro znowu może zaświecić słońce ("Uroczysko" Magdalena Kordel)


"Uroczysko"
Autor: Magdalena Kordel
Wydawnictwo: Znak
Cykl wydawniczy: I tom
Data wydania: 13 lipca 2015
Liczba stron: 384
Moja ocena: 7,5/10, czyli bardzo dobra z plusem


Magdalena Kordel jest autorką, m.in. bestsellerowych powieści "Uroczysko" i "Sezon na cuda”. Pisać zaczęła, by poradzić sobie z trudną przeszłością, ale szybko okazało się, że jej książki stały się balsamem dla duszy tysięcy czytelników.
Uwielbia podróżować, czytać i gotować. Razem z mężem i dwójką dzieci mieszka w Otwocku i kiedy tylko może ucieka w Sudety, bo marzy się jej dom gdzieś wysoko w górach. Wie, jak ważne są marzenia, dlatego pomaga spełniać je innym. Dzięki jej blogowi „Za górami za lasami” początkujący pisarze mają szansę wydać książkę…*

Jakiś czas temu czytałam książkę "Malownicze. Tajemnica bzów" Magdaleny Kordel, która spodobała mi się tak bardzo, że zapragnęłam zapoznać się z kolejnymi powieściami autorki.
Teraz przyszedł czas na pierwszą część serii sudeckiej, czyli "Uroczysko".

Główną bohaterką książki jest Majka. Kobieta dowiaduje się, że mąż już jej nie kocha i odchodzi do innej. To nie jedyna przykrość jaka ją spotyka w ostatnim czasie. Drugą jest tajemniczy, olbrzymi kredyt, który prawdopodobnie będzie musiała spłacać.

To wszystko ją przytłacza. Musi się zdystansować od tych raniących jej uczucia informacji. Decyduje się wyjechać na kilka dni do Malowniczego, miasteczka położonego u podnóża Sudetów. Tutaj chce wszystko na spokojnie przemyśleć, a przede wszystkim w samotności wypłakać się przy kieliszku.

Jednak na miejscu dowiaduje się, że użalanie się nad sobą (przynajmniej w samotności) nie wchodzi w rachubę. Szybko zauważa, że przyjaźnie nastawieni mieszkańcy tego maleńkiego, uroczego miasteczka potrafią wysłuchać, doradzić i pocieszyć. Z nimi nie sposób się nudzić. Coraz więcej osób zaczyna ją odwiedzać. Tutaj nie ma czasu i miejsca na smutek.
Już od pierwszych chwil Majka czuje się w Malowniczym jak "w domu" dlatego chce zamieszkać tu wraz ze swoją nastoletnią córką.
Czy to będzie dobra decyzja?

Na pierwszy rzut oka ta powieść może się wydawać przewidywalna, bo ile to już razy w powieściach spotykamy w literaturze obyczajowej wątek postaci kobiecej, która została zdradzona przez mężczyznę. Zdecydowanie dość często, ale książka "Uroczysko" wyróżnia się wśród nich. Spotykamy tu wielu barwnych, charakterystycznych bohaterów. Urokliwe miejsce akcji do którego chciałoby się od razu pojechać. A najważniejsze jest to, że w tej lekturze jest duża garść humoru, która pojawia się choć wydawałoby się, że w tej sytuacji nie jest w ogóle do śmiechu.
Przyznaję, że autorce udało się kilka razy sprawić, że na moich ustach pojawił się uśmiech. 

Ta powieść niesie w sobie niesamowicie wielkie pokłady nadziei, a przede wszystkim optymizmu. Pokazuje, że bliskość rodziny, przyjaciół, a także osób, które są nam życzliwe pozwala nam znieść naprawdę wiele trudności. Ich dobre słowo może nam pomóc przenosić góry! To ci ludzie mogą stać się naszym największym motywatorem. I tak jak Majce mogą pomóc nam znaleźć nieznane dotąd pokłady siły, by móc zakasać rękawy i walczyć o siebie, i o swoje. Nie straszna wtedy będzie ani zmiana miejsca zamieszkania, ani pracy. Sytuacja głównej bohaterki potwierdza przysłowie: "Co Cię nie zabije, to Cię wzmocni!"

Majka ma otwarte i bardzo dobre serducho zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Nie przejdzie obojętnie obok ich krzywdy. W którymś momencie pokazała nam że jest odważną, silną babką. Jest bardzo dobrym przykładem na to, że zawsze można zacząć wszystko od nowa, nawet wtedy gdy ten nasz jeden jedyny (tak się przynajmniej na ślubnym kobiercu wydawało) bardzo nas zrani. Trzeba wtedy Tylko, a może Aż uwierzyć w siebie i podążać za swoimi marzeniami. 

Magdalena Kordel ma dużą lekkość pióra, która sprawia że od Jej powieści trudno się oderwać. Potwierdzą to już dwie przeczytane przeze mnie książki. 
A do Malowniczego chętnie wrócę ponownie, bo tu nie brakuje ciepła, radości i ludzkiej gościnności. 
Nie sposób nie przyjąć zaproszenia do kolejnych odwiedzin i śledzenia losów jego mieszkańców!
Do tego miasteczka można zaglądać o każdej porze roku. 
Gwarantuję, że tu zawsze poczujemy się jak "u siebie"!

Gorąco polecam "Uroczysko'!

* informacja zaczerpnięta z http://www.znak.com.pl/


Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję 

23 komentarze:

 1. Piękna okładka, sama fabuła również wzbudziła moja zainteresowanie, więc jak tylko znajdę wolniejszą chwilę to postaram się rozejrzeć za tym tytułem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro ta książka się wyróżnia i rozśmiesza to może mi się spodobać. Zapamiętam tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie nic specjalnego :) tym razem się nie skuszę

  OdpowiedzUsuń
 4. jurna babka na medal można rzec o bohaterce:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jest miła i spokojna. Ciekawa obyczajówka ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przekonałaś mnie, książka idealna na nadchodzącą jesień :)
  Thievingbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam Uroczysko jeszcze w poprzedniej postaci z inną okładką. Powieść bardzo mi sie podobała,ale już jej kontynuacje trochę mniej.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka nie dla mnie, ale okładka bardzo ładna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie, że książka Ci się spodobała :) ja pewnie odpuściłabym ją sobie po kilku stronach

  OdpowiedzUsuń
 10. Czuję, że by mi się spodobała ta książka, to bowiem moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jakoś mnie do tej książki nie ciągnie. Niby uwielbiam obyczajówki, zwłaszcza te typowo kobiece, poza tym niecałe 3 tygodnie temu sama się przekonałam, ile może zdziałać życzliwość zupełnie obcych ludzi, ale... Twórczość tej autorki niespecjalnie do mnie przemawia. Gdybym miała taką możliwość, sięgnęłabym po tę powieść z czystej ciekawości, nie jest to jednak tytuł, który dodałabym do swojej listy "must have" :)
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Po twórczość tej autorki koniecznie muszę sięgnąć. Sama chyba najpierw zabiorę się za serię Malownicze :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja raczej nie czytam więc nie znam ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie poznałam jeszcze książek tej pisarki. Widzę jednak, że z chęcią nadrobię tę zaległość :)

  OdpowiedzUsuń
 15. To bardzo fajna ciepła książka. Podłączam się i również polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wiele słyszałam o tej książce, chyba mam na nią ochotę :)
  Pozdrawiam Justyna z książkomiłościmoja.blogspot

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie słyszałem wcześniej o twórczości tej autorki, a widzę, że powinienem to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 18. czytałam, bardzo lubię tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbima książki Pani Kordel więc jak najbardziej tak dla Uroczyska

  OdpowiedzUsuń

Proszę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :) Dziękuję! :)