poniedziałek, 10 marca 2014

Czy Katri Kling można zaufać? ("Uczciwa oszustka" Tove Jansson)


"Uczciwa oszustka"
Autor: Tove Jansson
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 6 lutego 2013
Liczba stron: 240
Moja ocena: 6/10, czyli dobra

Tove Marika Jansson jest fińską pisarką, szwedzkojęzyczną. Jest ilustratorką i rysowniczką komiksową oraz malarką, ale najbardziej kojarzona jest z cyklem książek o Muminkach.
Nie czytałam, ale lubiłam oglądać dobranocki. Muminek, Mama Muminka, Tata Muminka, Mała Mi, Włóczykij to postacie o których nie da się zapomnieć. Muszę kiedyś przeczytać książki z nimi w roli głównej.

Autorka pisze również książki dla dorosłych. 
„Uczciwa oszustka” jest pierwszą jej powieścią wydaną w Polsce.
Najważniejszymi bohaterkami powieści Tove Jansson są dwie kobiety, o których często mawia się w miasteczku Vasterby położonym nad skutą lodem zatoką w Szwecji.
Jedną z nich jest Katri Kling, była sprzedawczyni - gdy dowiaduje się, że może zostać zatrudniona do pomocy pani Annie Aemeli popularnej ilustratorki książek dla dzieci - to od razu się na to decyduje.  Willa właścicielki bardzo się jej podoba - stara się, aby pracodawczyni potrzebowała jej pomocy przez cała dobę. Chce się do niej wprowadzić z bratem Matsem oraz owczarkiem niemieckim. Udaje się, ale jest to dopiero połowa jej planu. Teraz czas na realizację drugiej ważniejszej części – a to, że mawia się o niej w miasteczku, że jest uczciwa i zawsze można jej zaufać tylko jej pomaga. Na czym polega plan Katri i czy uda się jej go zrealizować dowiecie się sięgając po lekturę.
Sama byłam bardzo ciekawa, co pani Kling zamierza zrobić. Przekładając stronę za stroną stopniowo dowiadywałam się wszystkiego.

Akcja powieści toczy się powoli. Atmosfera jest senna, czyli taka która cechuje literaturę skandynawską, a zarazem od pierwszej strony czuć grozę i napięcie w powietrzu, a to za sprawą bezimiennego psa, willi położonej w głębi lasu oraz pogłosek o złodzieju okradający domy grasującym w okolicy.
Książka jest ciekawym spojrzeniem na to jak można manipulować ludźmi, nastawiać ich przeciwko sobie, kłamiąc i oszukując udając osobę prawdomówną. Możemy zaobserwować jak  dziwna relacja, zaczyna łączyć główne bohaterki.
Szkoda, że autorka nie rozbudowała powieści i nie przywiązała większej wagi do opisu pozostałych mieszkańców miejscowości Vasterby, którzy byliby idealnym uzupełnieniem powieści. 
Zawiodłam się otwartym zakończeniem.

Książka ma  zaledwie 240 stron, jest niewielkich rozmiarów i pisana jest dość dużą czcionką. W książce jest mało dialogów. Czyta się bardzo szybko, ale należy czytać uważnie, aby wychwycić najważniejsze przesłanie.

„Uczciwa oszustka” to książka ukazująca, a  zarazem przypominająca nam, że ludzie nie zawsze są tacy jak inni ich przedstawiają, przypinając im łatkę i mają przekonanie, że tak musi już być zawsze . Nic bardziej mylnego, człowiek może się zmienić w każdym momencie. A gdy przy okazji nadarza się okazja, aby spełnić czyjeś marzenia to dlaczego by nie uciec się do małego oszustwa. Przecież nikt się nie dowie. Bogatemu, samotnemu człowiekowi przecież nie ubędzie.
Tove Jansson na kartach powieści mówi nam, że nie zawsze powinno się bezgranicznie ufać ludziom, nawet takim godnym i polecanym przez innych. Powinniśmy być ostrożni przyjmując obcych pod nasz dach.
„Uczciwa oszustka” skłania do refleksji.
Warto spędzić z nią kilka godzin.

* Źródło okładki: Lubimy czytać

Wyzwanie  Biblioteczne  

22 komentarze:

 1. Książka, która skłania do refleksji jest zawsze warta przeczytania. Z pewnością poszukam jej w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam te oksymoroniczne tytuły :)
  Świat pozorów to ciekawy temat, szkoda tylko, że książka nie spełniła do końca Twoich oczekiwań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł jak najbardziej pasuje do treści i ciekawie brzmi ;)
   Książka spełniłaby w pełni moje oczekiwania, gdyby była dłuższa, ale i tak warto ją przeczytać.

   Usuń
 3. Wydaje mi się, że człowiek to jest żywy kameleon, który w zależności od danej sytuacji potrafi przybierać różne maski. Ciekawa książka, lecz obecnie muszę podziękować, gdyż mam teraz inne priorytety czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, ale jest właśnie tak jak piszesz. Często człowiek przybiera maskę zakrywającą jego najgorsze cechy.

   Usuń
 4. Nie miałam jeszcze okazji czytać książek dla dorosłych, które wyszły spod pióra tej pisarki. Może kiedyś to nadrobię i zacznę od "Uczciwej oszustki"? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam historie, które skłaniają do refleksji. Jeśli będę miała okazję to na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie zapowiada się bajecznie i z wielką ochotą po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również lubię takie refleksyjne lektury, więc całkiem możliwe, że sięgnę za jakiś czas po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Już od jakiegoś czasu chodzi za mną ta książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. nie jest to najlepsza książka w dorobku Tove, ale uważam że warto poświecić jej trochę czasu. Kamienne Pole jest od niej dużo słabsze, a to Lato uważam za mistrzostwo świata!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za podpowiedź, na pewno rozejrzę się za książką "Lato".

   Usuń
 10. Tej książki Jansson jeszcze nie czytałam. Chętnie się z nią zapoznam. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj, zdaje mi się, że ta książka by mnie znudziła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sprawdzić, czy Twoje przypuszczenia się sprawdzą ;)

   Usuń

Proszę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :) Dziękuję! :)