poniedziałek, 7 listopada 2016

Czytaj PL - 12 książek, 16 miast, miliony czytelników!

Czytaj PL – największa na świecie akcja promująca czytelnictwo już wystartowała. Swoją skalą przebija pilotażowy projekt z zeszłego roku. Dzięki darmowym wypożyczalniom e-booków i audiobooków umieszczonym na 600 nośnikach w 16 miastach oraz szerokiemu wejściu w świat wirtualny Czytaj PL dotrze do milionów Polaków. Do czytelników trafi za darmo 12 tytułów autorstwa m.in. Stephena Kinga, Davida Lagercrantza i Jacka Dukaja.


Na ulicach polskich miast można spotkać darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. To wykorzystywane zazwyczaj w celach reklamowych citylighty na przystankach oraz plakaty. Na każdym z nośników znajduje się kod umożliwiający bezpłatne wypożyczenie książek. Do pobrania zachęcają hasła, m.in.: „Co byś zrobił, aby otrzymać dostęp do 12 bestsellerów za darmo?” czy „Ten kod QR nie rozczarowuje”. Ale to nie wszystko. Użytkownicy będą mogli dzielić się kodami ze swoimi znajomymi za pomocą aplikacji, czynnie angażując się w promowanie czytelnictwa. – Ubiegłoroczny pilotaż w 6 miastach pokazał, że znaleźliśmy sposób na przekonanie do czytania. To niebanalna forma, duża skala i tytuły zarazem dobre, jak i popularne. W tym roku Czytaj PL to nie tylko akcja w pełni ogólnokrajowa, ale i zorganizowana na niespotykaną gdziekolwiek indziej na świecie skalę – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego organizującego kampanię.
Kampania Czytaj PL jest innowacyjna nie tylko ze względu na swój zasięg i wykorzystanie przestrzeni miasta, ale także dzięki doborowi książek, wśród których znalazły się bestsellery i kultowe tytuły. Na kolekcję Czytaj PL składają się zarówno pozycje zaliczane do klasyki swoich gatunków, jak „Inne pieśni” Jacka Dukaja czy „Lśnienie” Stephena Kinga, jak i nowe tytuły, jak „Trawers” napisany przez Remigiusza Mroza, określanego mianem najgorętszego nazwiska polskiego kryminału, „Co nas nie zabije” Davida Lagercrantza, następcy Stiega Larssona,czy „Czerwony kapitan” Dominika Dana, na podstawie którego nakręcono film z Maciejem Stuhrem w roli głównej. Na półce wirtualnej wypożyczalni znalazła się także biografia największego wizjonera XXI wieku Elona Muska i książki dla poszukiwaczy ciekawostek naukowych – „W rzeczy samej” Marka Miodownika, oraz dla miłośników języka polskiego i Pauliny Mikuły. Pulę dwunastu tytułów zamykają „Złodziejska magia”, czyli pierwsza część popularnej trylogii fantasy „Prawo millenium” Trudi Canavan, kultowy „Kajko i Kokosz. Szkoła latania”, popularna na całym świecie opowieść dla młodzieży o magicznym krześle stworzona przez Andrzeja Maleszkę oraz „Ósme życie” gruzińskiej pisarki Nino Haratischwili. – Osiem tytułów będzie dostępnych w dwóch wersjach, jako e-book oraz audiobook. Są wśród nich dwie superprodukcje, zrealizowane z rozmachem i nagrane z udziałem czołowych polskich aktorów. Po raz pierwszy w akcji udostępniamy również komiks – mówi Paweł Polański z platformy Woblink.com, współorganizatora akcji.
Aplikacja, za pomocą której można pobierać książki, została całkowicie zmieniona, użytkownicy mogą korzystać z wielu nowych funkcji. Obecnie do wypożyczenia wszystkich książek wystarczy jeden kod. Wprowadzona została także możliwość zaproszenia do akcji 5 znajomych i podarowania im dostępu do całej kolekcji. Aby skorzystać z darmowych książek należy ze sklepu App Store lub Google Play pobrać aplikację Woblink i przejść do zakładki Czytaj PL. Następnie można już skanować kody QR dające darmowy dostęp do konkretnych książek. Czytaj PL trwa od 2 do 30 listopada. 
Lokalizator darmowych wypożyczalni e-booków można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl

12 komentarzy:

 1. Pamiętam tę akcje z zeszłego roku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna inicjatywa. Niechaj ludzie zarażają się czytaniem! :)
  Pozdrawiam.
  #Ivy z Bluszczowych Recenzji

  OdpowiedzUsuń
 3. O akcji rzeczywiście słyszałam, ale chociaż bardzo mnie kusi, nie przyłączę się do niej. Mam tyle książek ostatnio do przeczytania (zarówno dla przyjemności, jak i na studia), że zwyczajnie nie mam czasu na te e-booki, choć tak bardzo bym chciała. Ale może za rok przyłączę się do tej inicjatywy.
  Kochana, czemu tak wycofałaś się z bloga? Brakuje mi Twoich recenzji :c
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa inicjatywa, która zasługuje na rozgłos! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Naprawdę ciekawa akcja, mam nadzieję, że pomoże wypromować czytanie e-booków i ogólnie czytanie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi się podoba pomysł na tę akcję.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna inicjatywa! Osobiście wolę tradycyjne książki, ale kto nie skusiłby się na kilka darmowych pozycji :)

  MÓJ BLOG

  OdpowiedzUsuń
 8. Cześć, chciałam Cię zaprosić na KONKURS na moim blogu!
  Do wygrania świetna nagroda! Na pewno umili Ci świąteczne wieczory, a może przyda się na prezent dla bliskiej osoby? :)

  KONKURS
  ALEXANDRAK-BLOG.BLOGSPOT.COM  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa inicjatywa, popieram. Zapraszam do mnie: http://seatingmovie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Proszę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :) Dziękuję! :)