niedziela, 22 lutego 2015

"Uchylam się od odpowiedzi"** ("Kasacja" Remigiusz Mróz)


"Kasacja"
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Darta wydania: 18 luty 2015
Liczba stron: 496
Moja ocena: 7,5/10, czyli bardzo dobra z plusem

Remigiusz Mróz (ur. 1987) jest doktorantem w Kolegium Prawa Akademii Leona Koźmińskiego raz autorem kilku publikacji naukowych. "Wieża milczenia" stanowi jego debiut literacki. Na dorobek autora składają się ponadto niepublikowane dotychczas powieści historyczne, science-fiction i polityczne. *

Do tej pory niestety nie miałam okazji przeczytać żadnej książki Remigiusza Mroza choć wiele bardzo pochlebnych recenzji poprzednich Jego książek, które napotkałam w internecie skutecznie mnie namawiały do tego, aby to wreszcie zmienić i poznać pióro autora. Zdecydowałam się na ten krok, gdy tylko ujrzałam w zapowiedziach Wydawnictwa Czwarta Strona książkę „Kasacja”. Thriller to przecież gatunek, który uwielbiam i to on najczęściej „umila” mój czas wolny. Choć najnowsza powieść pana Remigiusza różni się od standardowego thrillera, który zazwyczaj czytam, bo „Kasacja” to thriller prawniczy. Muszę się przyznać, że to nowość w moich czytelniczych wędrówkach - dlatego sięgając po tę książkę byłam bardzo jej ciekawa, ale pojawiło się też troszkę obaw, czy będę potrafiła się odnaleźć we wszystkich ustawach, przepisach, a także na salach sądowych na których zapewne znajdą się bohaterowie książki. Pojawiło się pytanie „Czy wiedza teoretyczna w starciu z moim brakiem (prawie całkowitym) znajomości treści kodeksów nie rozłoży mnie na łopatki…?”

Jednak już po przeczytaniu kilku kartek „Kasacji” wsiąkłam na dobre w prawniczy światek. Moje wcześniejsze małe strachy rozwiały się w mgnieniu oka. Trudno było mi się oderwać od lektury. A po przeczytaniu pierwszych stu stron (w momencie, gdy musiałam na kilka chwil rozstać się z powieścią)  na usta cisnęło mi się słowo „Wow”!

Wszystko zaczęło się w momencie, gdy wspólnie z Kordianem Oryńskim przekroczyłam próg znanej kancelarii „Żelazny & McVay”. To był pierwszy dzień w pracy młodego aplikanta. W chwili, gdy dowiedział się od poznanej przypadkowo kobiety, że już czeka na niego „talon na ku**ę i balon”** i powinien się po niego bezpośrednio zgłosić w recepcji – mężczyzna poczuł, że łatwo nie będzie... Sama podobnie jak on byłam bardzo ciekawa, co to za zwyczaje z tym talonem. A może to żart?
Nie chcąc odbierać Wam przyjemności poznania walorów tego świstka nie będę zdradzać nic więcej na ten temat.

Miejsce pracy jakie przydzieli „Nowemu” to noroobora, czyli jedna wielka sala dla wszystkich stażystów oraz praktykantów i jak się okazuje również dla niego. A chłopak przypuszczał, a nawet był pewny, że otrzyma własny pokój.
A atrakcyjna kobieta, z ciętym językiem,  która udzieliła mu tej „dobrej” rady dotyczącej talonu to Joanna Chyłka. Okazało się, że została jego patronką i to z nią będzie od teraz współpracował.

Czas przedstawić ten nietypowy duet prawników.
Ona: Joanna to weteranka kancelaryjnego życia, zawzięta i odważna. Bije od niej niesamowita pewność siebie. Sprawia wrażenie,  że nic nie jest w stanie ją już zdziwić, a tym bardziej złamać. Lubi życie w biegu. Nie dla niej diety, bezpieczne „kobiece” samochody, ograniczenia prędkości i delikatne rytmy. Ona woli mięcho, swoje szybkie autko "iks piątkę" i ostre muzyczne brzmienie.
On: Kordian to nowicjusz w korporacji, ma dużą wiedzę teoretyczną i małe doświadczenie praktyczne. Początkowo odczuwa duży lęk przed spotkaniem w zakładzie karnym z oskarżonym, którego mają bronić. Nie dla niego ociekające w tłuszczu wyroby mięsne, samochody i zawrotna prędkość. On woli łososia, tramwaj i hip-hopowe kawałki.

Dwie tak skrajne osobowości, które polubiłam od pierwszej chwili. Ludzie, którzy muszą się dopiero dotrzeć, porozumieć, ale te procesy poznawcze w ich przypadku muszą zachodzić w ekspresowym tempie, bo czas ich nieustannie goni - zmuszając do szybkiego działania i zbierania dowodów w sprawie, którą obecnie prowadzą… Terminy w sądach są przecież nieubłagane.

Chyłka i Oryński vel Zordon mają bronić Langera syna znanego i bogatego biznesmena. Jest on oskarżony o zabicie kobiety i mężczyzny. Brutalnie pobite ofiary zostały znalezione w jego mieszkaniu. Potencjalny oprawca prawdopodobnie spędził z ciałami zmasakrowanych ofiar aż dziesięć dni w jednym lokalu... Po odkryciu tej tragedii pojawia się wiele pytań, niejasności, a zarazem sprzeczności.
A wszystko komplikuje się jeszcze bardziej w momencie, gdy Piotr L. nie chce zaprzeczyć ani też potwierdzić, że ich zamordował.

Autor stworzył powieść, która otwarła mnie na thriller prawniczy. Było to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie i nie zaprzeczam, że nie spodziewałam się że ta książka może być aż tak dobra, a nawet bardzo dobra. Podczas czytania nie nudziłam się nawet przez sekundę. Nie przeszkadzało mi pojawienie się kilku zwrotów z żargonu prawniczego, ani uczestnictwo w rozprawach sądowych. Świat prawników przekonał mnie do siebie i chętnie kiedyś znajdę się w nim ponownie. Oczywiście tylko z bohaterami na kartkach powieści, a najchętniej to kolejny raz wspólnie z fenomenalnym duetem, czyli Chyłką i Zordonem, gdy przydzielą im nowe zadanie - liczę po cichu, że tak się właśnie stanie.

W powieści nie brakuje orzeczeń sądowych oraz tytułowej „kasacji”, ale najlepsze jest dla mnie to, że główni bohaterowie nie grzeją stołków, zasypani papierami – jakby mogło się początkowo wydawać. Oni są cały czas w ruchu narażając się tym samym na wielkie niebezpieczeństwo. Zrobią wszystko, aby poznać prawdę. Nieraz im się oberwie. Poleje się nawet krew.

Intryga oraz postacie (również te z drugiego planu) przestawione przez Mroza są dopracowane w każdym szczególe. Wszystko jest dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Początek powieści wciąga od pierwszych stron, środek nie zwalania tempa, a zakończenie zaskakuje. 
To wszystko sprawia, że historia zawarta w „Kasacji” staje się dla czytelnika (dla mnie na pewno) realnym, pełnym obrazem o którym trudno będzie zapomnieć. 
A książka już znalazła się na mojej „górnej półce”!

Jedna, bardzo skomplikowana sprawa z wieloma niewiadomymi oraz dwójka charakterystycznych osób zupełnie różnych od siebie - po zsumowaniu gwarantuje czytelnikom znakomicie spędzony czas, pełen skrajnych emocji i wrażeń!

Polecam!

* informacja zaczerpnięta z http://lubimyczytac.pl/
** cytaty pochodzą z książki "Kasacja" Remigiusz Mróz, strony 442, 16.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję 

Wyzwania:
Grunt to okładka
POLACY NIE GĘSI III
36 komentarzy:

 1. Jestem świeżo po lekturze ''Kasacji'' i na mnie także zrobiła świetne wrażenie. Niebawem więcej o tym napiszę w swojej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie czytam, w sumie już kończę, zostało mi niespełna 100 stron i bardzooo mi się podoba :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się, bardzo dobra pozycja, każdy powinien się na nią skusić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam jeszcze książek tego autora, ale powiem szczerze, że thriller prawniczy jakoś mnie nie pociąga;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o autorze, ale nie czytałam nigdy jego książki.
  Nie wiedziałam, że jest takim młodym pisarzem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że muszę w końcu sięgnąć po Pana Mróza.Wszyscy się zachwycają a ja nie wiem czym bo jeszcze nie czytałam.. Wstyd.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie czytałam żadnej książki tego autorka, ale na pewno kiedyś się skuszę. Tylko jeszcze nie wiem od której zacznę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książki Mroza trzeba znać. Czekam właśne na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój egzemplarz jest już w drodze i już nie mogę się doczekać, kiedy go otrzymam po tylu pozytywnych recenzjach :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jaką mam ochotę na tę książkę, ugh, niech mi ktoś sprawi podarunek ;) będę czytała!

  OdpowiedzUsuń
 11. Thriller prawniczy? Zapowiada się ciekawie :) Myślę, że mógłby mi się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zdecydowanie pozycja dla mnie ;) Brzmi okropnie intrygująco!

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam !Zakochałam się w Chyłce i Zordonie! <3

  OdpowiedzUsuń
 14. Chyba jako jedna z niewielu nie czytałam jeszcze nic tego autora ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. wow! Widzę, że ekscytacja w pełni trwa ;) Mój egzemplarz na razie czekana swą kolej i już wiem, że będę miała problem z napisaniem odkrywczej recenzji:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy wcześniej nie słyszałam o książce opisującej życie prawników, a ten temat wydaję się być ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie czytam :) Skoro zaprzyjaźniasz się z thrillerem prawniczym, to polecam Ci też "Prawnika z lincolna" ( o ile nie oglądałaś jeszcze filmu). Kończę pierwszą połowę, czyta się bardzo dobrze, choć i tak najbliżej mi do wojennego Mroza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widziałam filmu, będę szukać powieści "Prawnik z Lincolna" :) Dziękuję :)
   Przyznaję że do wojennych książek Mroza miałam trochę sceptyczne nastawienie, ale teraz się to zmieniło - na pewno zajrzę do tych powieści :)

   Usuń
 18. Thriller prawniczy - brzmi ciekawie :). I do tego tak wiele pozytywnych opinii.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam wielki apetyt na tę książkę. Muszę w końcu zapoznać się z twórczością Mroza, gdyż ostatnio go wszędzie pełno :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Kolejny autor, którego twórczość muszę poznać! Myślę, że ta książka spodobałaby mi się.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zdecydowanie mnie zaciekawiłaś :) W wolnej chwili sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń

Proszę zostaw po sobie ślad w postaci komentarza :) Dziękuję! :)